Rozpočtový schodek USA v pololetí vystoupil na nový rekord
Aktualizace: 12.04.2021 21:08
Vydáno:

Washington – Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů Kč), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011, kdy dosáhl 829 miliard dolarů. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

V samotném minulém měsíci činil rozpočtový deficit 660 miliard dolarů, což představuje nejvyšší březnový schodek v historii. Za tímto deficitem stály přímé platby domácnostem, které jsou součástí balíku stimulačních opatření nového amerického prezidenta Joea Bidena v hodnotě 1,9 bilionu dolarů, napsala agentura Reuters.